Komunikat o błędzie

Notice: Undefined variable: output w business_breadcrumb() (linia 26 z /home/michalici/ftp/newDrupal/sites/all/themes/business/template.php).

Wywiad z michalitą

4/8/2014

Jest ksiądz misjonarzem w kraju, w którym za patrona narodu obrano św. Michała Archanioła. Jak do tego obrania doszło?

Badanie historii Kościoła nowogwinejskiego pozwoliło mi odkryć początki patronatu Księcia Niebieskiego nad tym krajem. Papua Nowa Gwinea była częścią Australii do 1977 roku, kiedy to uzyskała niepodległość. Dwa lata później biskupi tamtejszych diecezji zastanawiali się podczas zwołanej konferencji, kogo wybrać jako patrona państwa. Miejscowy biskup – Herman ToPairu z Port Moresby – poddał myśl, by został nim św. Michał Archanioł.

więcej »
28/3/2014

O świętości ks. Bronisława Markiewicza, Miejscu Piastowym i 75-letniej historii swego powołania z ks. Stanisławem Hędrzakiem, najstarszym michalitą, rozmawiają ks. Piotr Prusakiewicz CSMA i Karol Wojteczek.

Jest ksiądz najstarszym członkiem Zgromadzenia Księży Michalitów, kontynuatorów dzieła błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza. Jak wspominali go świadkowie Jego życia, z którymi przyszło księdzu żyć i współpracować?

Do Miejsca Piastowego przyjechałem w 1928 roku, w 16 lat po śmierci naszego Ojca Założyciela. Wciąż pielęgnowano tam żywą pamięć o ks. Markiewiczu. W michalickich ośrodkach nadal pracowali jego liczni podopieczni i wychowankowie. Nie wspominali oni ks. Markiewicza inaczej jak tylko jako „świętego”. Opowiadali o jego żarliwej modlitwie, głębokim, odczuwalnym dla innych, kontakcie z Bogiem.

więcej »
12/2/2014

Skąd w księdzu Markiewiczu wzięło się to szczególne umiłowanie właśnie do pracy z młodzieżą? Dlatego właśnie ten rodzaj posługi wydawał mu się tak wyjątkowo ważny?

Ksiądz Bronisław Markiewicz już jako młody ksiądz zauważył, że oprócz pracy duszpasterskiej, takiej stricte religijnej, trzeba również, mówiąc o Bogu, ewangelizować praktyką życia codziennego, odpowiadając na aktualne potrzeby człowieka, do którego się mówi. Dojrzał on, że aby kogoś skutecznie ewangelizować, w pierwszej kolejności należy sprostać jego podstawowym wymogom egzystencjalnym. Dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi.

Okres, w którym żyje i działa Markiewicz, to bowiem dla Galicji ogromna bieda i faktyczne sieroctwo dzieci, których rodzice biologiczni nie żyją.

więcej »
2/8/2013

Ks. Mieczysława Gładysza odwiedzam w trakcie dyżuru w Kancelarii Parafialnej. W 50 roku jaki mija od jego święceń, ks. Mieczysław nadal jest pełen sił do codziennej posługi i pracy. Z przyjemnością i wielką pasją opowiada też o jednym z bardziej niezwykłych wyzwań swojego kapłaństwa – wieloletnim kierowaniu historycznym już pismem „Powściągliwość i Praca”.

Zacznijmy od początku… Obejmował ksiądz pismo w niezwykle trudnym okresie. W Polsce, wówczas jeszcze „ludowej”, funkcjonowała cenzura, rządzili otwarcie wrodzy wobec Kościoła komuniści…

Tak, po raz pierwszy objąłem pismo tuż po zniesieniu w Polsce stanu wojennego, w końcu 1983 r. Po roku przekazałem je ks. Janowi Chrapkow.

więcej »
6/5/2013

Ks. Bogdan Świerczewski opowiada o jednej z wypraw misjonarza. Barwna opowieść z części świata zwanej Papua Nowa Gwinea

Papua Nowa Gwinea kryje w sobie wiele tajemniczych miejsc. W ostatnim czasie wybrałem się na patrol do jednej z bardziej oddalonych wspólnot w rejonie Lower Jimmy  w prowincji Mt. Hagen.. W wyprawie towarzyszyła mi Siostra Davida Strojek ze Zgromadzenia Ducha Świętego i pielęgniarka Scolin Lepa. z Kliniki w Rebiamul. Polecieliśmy dziesięcioosobowym samolotem do miejscowości Sentdiap. Lot trwał zaledwie dwadzieścia minut. Z okien samolotu widzieliśmy tylko góry porośnięte drzewami i rwące koryta rzek. Żadnego znaku, który wskazywałby na obecność człowieka.

więcej »
3/4/2013

Redakcja Wspólnoty: Czym jest dla Ciebie kapłaństwo i jak chciałbyś je przeżywać?

Każdy z nas będzie podawał swoją definicję kapłaństwa – w zależności od tego, jak je odebrał i doświadczył w swym życiu spoglądając na kapłanów wokół, o których się w swej codzienności ocierał. Podobnie też i każdy ksiądz będzie ujmował i oceniał kapłaństwo w zależności od wyniesionych wzorców i doświadczeń z przeszłości. Jeśli chodzi o mnie, to najpierw dziękuję Bogu za dar kapłaństwa. Dziękuję, ponieważ rozumiem kapłaństwo jako ofiarny dar zadany człowiekowi. 

więcej »
12/3/2013

W serwisie wiara.pl na pytania internautów odpowiadał niegdyś ks. Piotr Prusakiewicz - michalita.

<21:04> : Pole bitwy Rycerzy Św. Michała Archanioła to dziedzina ducha. W XXI wieku tacy archanielscy rycerze mają wiele pracy, nie grozi im bezrobocie.
<21:04> : A co aniołowie wnoszą w nasze życie duchowe?
<21:05> : Wnoszą dużo dobra duchowego, bo w tym celu zostali stworzeni przez Pana Boga.
<21:05> : Skąd się biorą anioły? Czy aniołów jest tyle było /jest / będzie ludzi? 

Temat czatu: "Świat aniołów". 
Źródło: http://chat.wiara.pl

więcej »
1/3/2013

Naprawdę to zainteresowanie michalicką duchowością jest aż tak duże?

Znowu może zabrzmi to mało skromnie, ale tylko w Polsce jest około trzydziestu szkół im. bł. ks. Bronisława Markiewicza. Poza Janem Pawłem II mało który ze świętych i błogosławionych w Polsce może się poszczycić taką liczbą patronatów. A dalsze prośby o nie są rozpatrywane. Bodaj co tydzień wpływają petycje z całego świata o relikwie naszego Założyciela. Wiem ile próśb wpływa do ksiąg z intencjami modlitewnymi, które polecane są Bogu przez przyczynę bł. Bronisława.

 

więcej »
19/2/2013

Obejmuje Ojciec Generał prowadzenie Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła w momencie szczególnym: oto dopiero co wkroczyliśmy w III tysiąclecie chrześcijaństwa; dosłownie za kilka dni znajdziemy się w formalnych strukturach Unii Europejskiej - w jaki sposób te, jakże doniosłe, wydarzenia warunkować będą Ojca pracę w czasie sześcioletniej kadencji?

Zasadniczym celem mojego działania i działania nowego zarządu będzie pogłębienie charyzmatu zostawionego nam w testamencie przez Czcigodnego Sługę Bożego ks. Bronisława Markiewicza oraz odpowiedź na wszystkie wyzwania, przed którymi nasza wspólnota zakonna stanie w nowych - unijnych strukturach. Niewątpliwym znakiem Opatrzności Bożej była informacja, którą otrzymaliśmy z Watykanu w pierwszym dniu obrad XIX Kapituły Generalnej. Oto watykańska Komisja Lekarska uznała fakt nadzwyczajnego uzdrowienia (co do sposobu), przekraczającego stan wiedzy medycznej - ks. Romana Włodarczyka CSMA. Za chorego była zanoszona modlitwa o uzdrowienie, za przyczyną ks. Bronisława Markiewicza. Sprawa została przekazana dalej i rozpatrywana będzie przez Komisję Teologów.

więcej »