Komunikat o błędzie

Notice: Undefined variable: output w business_breadcrumb() (linia 26 z /home/michalici/ftp/newDrupal/sites/all/themes/business/template.php).

Jubileusz 70-lecia obecności michalitów w Toruniu

Powściągliwość i praca to program życia dla każdego z naspowiedział bp Wiesław Śmigiel podczas rozpoczęcia obchodów jubileuszu 70-lecia obecności Zgromadzenia św. Michała Archanioła w Toruniu. Eucharystia sprawowana była w dniu wspomnienia . ks. Bronisława Markiewicza, który jest założycielem Zgromadzenia.

W uroczystości uczestniczyło ponad dwudziestu kapłanów, osoby konsekrowane i licznie zgromadzeni wierni świeccy. Obecny był także Ojciec Generał Zgromadzenia ks. Dariusz Wilk CSMA oraz prezydent Torunia Michał Zaleski. Zgromadzonych przywitał ks. Krzysztof Winiarski CSMA, proboszcz parafii, który przedstawił krótki rys historyczny obecności michalitów w Toruniu.

W homilii bp Wiesław Śmigiel, nawiązując do liturgii Słowa zaznaczył, że w Kościele istnieje piękna różnorodność darów i charyzmatów. – Te dary otrzymaliśmy nie dla siebie, ale dla innych, to wielka mądrość Ducha Świętego, który każdemu daje charyzmaty i dary, i różne powołania, po to, byśmy mogli się dzielić, by budować wspaniałą świątynię Pana – mówił bp Śmigiel.

Zaznaczył, że diecezja składa się z wielu parafii i wspólnot, w tym ze wspólnot zakonnych. Wyrażając wdzięczność za posługę księży michalitów, nawiązał do ideałów i wartości, jakie pozostawił jako dziedzictwo bł. Bronisław Markiewicz, który wskazuje na szczególną troskę o dzieci i młodzież.  Posługa apostolska michalitów opiera się na dwóch filarach: powściągliwości i pracy. Ksiądz Biskup podzielił się świadectwem: jako młody chłopak otrzymywał od swojego proboszcza pismo wydawane przez michalitów „Powściągliwość i Praca”. – To nie tylko pismo, ale także program na całe życie, który ukształtował moją duchowość – mówił.

Cnota powściągliwości nadawała charakter wspólnotom, które prowadził bł. ks. Markiewicz. Obok powściągliwości obecna była praca. Ks. Markiewicz rozróżniał trzy rodzaje pracy: fizyczną, umysłową i duchową. – Zmieniły się czasy, ale problemy pozostałe te same. Myślę, że jeszcze bardziej potrzeba nam takiego programu, który będzie oparty na powściągliwości i pracy – mówił bp Śmigiel. Hierarcha dziękując michalitom za posługę powiedział, że otrzymali bardzo dużo darów od swojego Założyciela. – Proszę was, byście z coraz większą gorliwością dzielili się swoim duchem i charyzmatem z całą diecezją – dodał.

Przed błogosławieństwem słowa gratulacji i podziękowań skierował prezydent Torunia Michał Zaleski. 

Z racji jubileuszu zaplanowano wydanie publikacji prezentującej 70-lecie posługi michalitów w Toruniu. Księża michalici zwrócili się z prośbą do mieszkańców Torunia o udostępnienie fotografii z archiwów domowych oraz o spisanie relacji i świadectw związanych z powstaniem ośrodka duszpasterskiego, kapliczki, a potem budowy kościoła.
W diecezji toruńskiej księża michalici posługują w trzech parafiach: parafii Św. Michała Archanioła i Bł. Bronisława Markiewicza w Toruniu, parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku oraz parafii Matki Bożej Królowej Męczenników Polskich w Przysieku.

W Toruniu księża michalici znani są z prowadzenia Oratorium im. . Ks. Bronisława Markiewicza na toruńskich Rybakach oraz organizowania corocznego festynu pod nazwą MichaylandFantastyczne Miasto Dzieciaków, w którym każdego roku uczestniczy kilkanaście tysięcy osób. Od początku istnienia Oratorium otoczyło opieką prawie 2,5 tysiąca dzieci. Toruńska parafia prowadzona przez księży michalitów od blisko 40 lat prowadzi nabożeństwa fatimskie. W roku jubileuszu 100-lecia objawień fatimskich kościół otrzymał przywilej odpustowy dla wiernych, którzy uczestniczą w nabożeństwach fatimskich.

W Górsku michalici prowadzą Centrum Edukacji Młodzieży im. Ks. Jerzego Popiełuszki. W CEM znajduje się m.in. multimedialne muzeum poświęcone bł. Ks. Jerzemu Popiełuszce.

(…)
xpb/Toruń/KAI
Zdjęcia: Adam Zakrzewski

Homilia JE ks. Bpa Wiesława Śmigla wygłoszona podczas jubileuszu: https://diecezja-torun.pl