Komunikat o błędzie

Notice: Undefined variable: output w business_breadcrumb() (linia 26 z /home/michalici/ftp/newDrupal/sites/all/themes/business/template.php).

Dni Duchowości Salezjańskiej

Organizowane po raz 36. Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej, pierwszy raz odbyły się w turyńskim Valdocco, w domu macierzystym Zgromadzenia Księży Salezjanów, w miejscu życia i działalności wychowawczej ich Założyciela św. Jana Bosco.

Turyn i jego okolice (San Benigno Canavese), były także miejscem formacji Naszego Ojca Założyciela, który przez 7 lat (1885-892), pod okiem ks. Bosko formował swoje powołanie zakonne i uczył się jego metody wychowawczej. To stąd wyruszył do Polski, by rozpocząć swoją misję w Miejscu Piastowym.

Spotkanie, które zgromadziło ok. 400 uczestników z całego świata, skupiło się wokół treści „Wiązanki” – corocznego listu Przełożonego Generalnego do Rodziny Salezjańskiej. W roku 2018 ks. Ángel Fernández Artime, swoje rozważania poświęcił tematowi „Pielęgnujemy sztukę słuchania i towarzyszenia”, zgłębiając w nich ewangeliczne słowa: „Panie, daj mi tej wody” (J 4,15).

To właśnie w Valdocco Ksiądz Bosko skierował swoje pierwsze przesłanie do swoich synów Salezjanów, które z czasem przyjęło nazwę „Strenna” (Wiązanka). Od ponad stu lat kolejni jego następcy piszą swoje przesłanie, pogłębiając w nich konkretne zagadnienie, który dotykają salezjańskiego charyzmatu.

Jako że nasze Zgromadzenie wraz z innymi 30 organizacjami, stowarzyszeniami i zgromadzeniami, a w tym także Zgromadzeniem Sióstr Michalitek, tworzy część Rodziny Salezjańskiej, na spotkaniu, które odbyło się w dniach dniach 18‒21 stycznia br., nie mogło zabraknąć naszych przedstawicieli. Michalitów reprezentowali: Wikariusz Generalny ks. Rafał Kamiński i ks. Łukasz Rogowski z prowincji włosko-szwajcarskiej, natomiast przedstawicielkami Sióstr były S. Eligia Opiłowska z Polski oraz s. Agnieszka Buczakowska z Francji.

Oprócz konferencji tematycznych, skupionych wokół towarzyszenia młodym w posłudze wychowawczej i duszpasterskiej, kierownictwa duchowego na drodze rozeznawania powołania, uczestnicy zbierali się na wspólnej modlitwie, celebracjach pod przewodnictwem abp Turynu Cesare Nosiglia oraz Przełożonego Generalnego ks. Ángela Fernándeza Artime. W przedostatni wieczór miał miejsce koncert inaugurujący jubileusz 150-lecia Bazyliki Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, wybudowanej z inicjatywy ks. Bosko.

Na wyraźną prośbę Przełożonego Generalnego Księży Salezjanów przekazujemy wyrazy braterskiej łączności i serdeczne pozdrowienia dla całej Rodziny Michalickiej.

xrk