Komunikat o błędzie

Notice: Undefined variable: output w business_breadcrumb() (linia 26 z /home/michalici/ftp/newDrupal/sites/all/themes/business/template.php).

PSALLITE SAPIENTER! - nowy numer Kwartalnika Wspólnota Michael

Drodzy Czytelnicy!

Któż jak Bóg!
Pierwszym numerem „Wspólnoty-Michael” w odnowionym składzie redakcyjnym chcemy nawiązać do wydanej w październiku 2017 roku instrukcji Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej. To kolejny dokument Kościoła w tej tematyce. Można zapytać o celowość podnoszenia tych spraw po raz kolejny. Wystarczy wspomnieć watykańską instrukcję Musicam sacram, czy też dokument polskich biskupów z 1979 roku oraz wiele innych wypowiedzi. Na pewno troski osprawy Boże, o liturgię, o sztukę, o piękno – nigdy za wiele. Każdy z nas ma jakieś doświadczenie związane z muzyką w Kościele – lepsze lub (niestety) gorsze. O diagnozę sytuacji i perspektywy na przyszłość w tej materii zapytaliśmy ks. Wojciecha Kałamarza CM. 
Okazuje się jednak, że w popularyzacji śpiewu religijnego dzieje się wiele dobrego. Mijający rok obfitował w wiele wydarzeń muzycznych, takich jak koncerty uwielbienia, na których co roku gromadzą się dziesiątki tysięcy wiernych (np. Jednego serca jednego ducha w Rzeszowie, co roku w Boże Ciało). Wspomnieć trzeba o dziesiątkach warsztatów organizowanych w całej Polsce, na których gromadzą się setki, a w sumie tysiące ludzi (zwłaszcza młodych). Same Warsztaty Muzyki Niezwykłej (w krakowskim klasztorze oo. Dominikanów w sierpniu br.) zgromadziły ponad trzystu pięćdziesięciu uczestników, natomiast Ogólnopolskie Michalickie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne w Warszawie to ok. stu pięćdziesięciu uczestników. O powyższe wydarzenia zapytaliśmy organizatorów – o. Dominika Jurczaka OP i ks. Rafała Szwajcę CSMA. Możemy wskazać mnóstwo takich projektów, które odbyły się w ostatnich miesiącach w diecezjach i zakonach w całej Polsce. Z pewnością warto podejmować takie inicjatywy w przyszłości. 
Serdecznie dziękujemy wszystkim Autorom i tym, którzy w rozmaity sposób pomogli nam w wydaniu kolejnego numeru naszego pisma. Niech wszystkim Czytelnikom – w Nowym Roku 2018 – towarzyszy Boże błogosławieństwo!

Przeczytaj Wspólnotę: https://drive.google.com/file/d/1PEEn-x3oraVl89ih3-zCKQ-CQy9qDvFZ/view