Komunikat o błędzie

Notice: Undefined variable: output w business_breadcrumb() (linia 26 z /home/michalici/ftp/newDrupal/sites/all/themes/business/template.php).

Archanielskie uroczystości w Toruniu

Wyjątkowym dniem w życiu wspólnoty parafialnej jest dzień odpustu. W tym roku uroczystościom ku czci św. Michała Archanioła na toruńskich rybakach przewodniczył ks. Abp Józef Kowalczyk – Prymas senior z Gniezna. Swoją obecnością zaszczycił nas Biskup Andrzej Suski, a także Prezydent Miasta Torunia – Michał Zaleski. Na uroczystą Eucharystię o godz. 18 przybyli także toruńscy policjanci, którym patronuje św. Michał Archanioł.

Ks. Prymas w homilii podkreślił, że dzisiejszy świat potrzebuje orędownictwa Aniołów, którzy są odblaskiem chwały Bożej i wiernymi posłańcami woli Bożej. W czasie uroczystości ks. Arcybiskup Józef dokonał poświecenia kopii figury św. Michała Archanioła z Góry Gargano, którą jako dar dla parafii ofiarowała Wspólnota Michalitów z Torunia. Uroczystość patronalna zgromadziła wielu kapłanów z dekanatu Toruń II jak również przedstawicieli wspólnot zakonów męskich z Torunia. Chór z parafii św. Antoniego swoim śpiewem pięknie uświetnił całą Eucharystię. Na zakończenie podczas wystawienia Najświętszego sakramentu odśpiewano uroczyste Te Deum.

Przy okazji uroczystości św. Michała Archanioła swoją wdzięczność wyraził prezydent Miasta Torunia - Michał Zaleski. Podziękował ks. Prymasowi za jego wieloletnią troskę o miasto Toruń i diecezję toruńską. Pan Prezydent podziękował także ks. Proboszczowi za sprawowaną w jego intencji Mszę św., jak również wyraził słowa szczerego uznania dla wieloletniej pracy michalitów. Podkreślił, że miasto które w swoim herbie ma anioła, jest wdzięczne Zgromadzeniu Michalitów za pracę na Bydgoskim Przedmieściu zarówno tę zwyczajną duszpasterską, jak również wychowawczą. Przypomniał, że toruńskie Oratorium, którego dyrektorem przez wiele lat był ks. Krzysztof Winiarski wpisało się bardzo mocno w mozaikę toruńskich instytucji dobroczynnych i wychowawczych jak również jest dziś przykładem pracy u podstaw z młodym człowiekiem, który narażony jest na zły wpływ wielu środowisk. Z kolei ks. proboszcz – Krzysztof Winiarski złożył panu Prezydentowi życzenia imieninowe i życzył, by św. Michał Archanioł, który patronuje panu Prezydentowi otaczał opieką i chronił całe Miasto Toruń i osobę pana Michała Zaleskiego. 

Modlitwa poświęcenia figury św. Michała Archanioła

Wszechmogący wieczny Boże, wielbimy Cię w Świętych twoich. Życie ich jest dla nas wzorem, a wstawiennictwo wyjednywa nam Twoją pomoc. Przez naśladowanie ich cnót oczekujemy dziedzictwa Twojej chwały. Prosimy Cię pobłogosław + tę figurę świętego Michała Archanioła. Spraw, aby Ci, którzy z wiarą będą na nią patrzyli, mogli zwyciężać wrogów duszy i ciała tak za życia, jak i w momencie śmierci. Użycz nam, panie, za pośrednictwem świętego Michała Archanioła skutecznej pomocy i obrony. Prosimy Cię o to przez Chrystusa Pana naszego. Amen.