Komunikat o błędzie

Notice: Undefined variable: output w business_breadcrumb() (linia 26 z /home/michalici/ftp/newDrupal/sites/all/themes/business/template.php).

W Górkach odbyły się uroczystości 100. rocznicy objawień fatimskich

Około 5 tys. pielgrzymów z diecezji siedleckiej i z całej Polski, przybyło wczoraj do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach, by uczestniczyć w uroczystościach 100. rocznicy objawień fatimskich. Mszę Świętą koncelebrował i homilię wygłosił ks. biskup Piotr Sawczuk.

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem majowym, śpiewem Litanii Loretańskiej. Następnie prelekcję pod tytułem: „Objawienie w Fatimie wezwaniem do nawrócenia” wygłosił mariolog dr Wincenty Łaszewski.

– Od 30 lat w pierwsze soboty miesiąca począwszy od maja do października gromadzimy się przy tej cudownej figurze Matki Bożej Fatimskiej. Składamy jej różne nasze prośby, ale także i dziękujemy. Księgi pamiątkowe kryją na swoich stronach gorące prośby, ale także i serdeczne podziękowania. Niech to będzie główny przedmiot naszej modlitwy, naszego trudu pielgrzymowania – mówił podczas uroczystości ks. Czesław Knebel, proboszcz parafii w Górkach.

Prelekcję „Pierwsze soboty miesiąca” wygłosił ks. Paweł Wiatrak  Jesteśmy powołani – tutaj obecni czciciele Matki Bożej – do tego, aby wejść do szkoły Maryi, wejść w rzeczywistość pierwszych sobót miesiąca. Jest wielu powołanych, ale mało wybranych, czyli tych, którzy rzeczywiście z całkowitym oddaniem swojego serca w każdą pierwszą sobotę miesiąca są w szkole Maryi – mówił duchowny. Podkreślił on, podczas sobotniego nabożeństwa, jak ważna jest spowiedź święta i komunia wynagradzająca. Wezwał też wiernych do uczestnictwa w medytacji różańcowej. Po procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej różańcu, została odprawiona uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. biskup Piotr Sawczuk. Oprawę muzyczną Mszy przygotował Chór Miasta Garwolina.

– Chcemy dzisiaj prosić o łaską odczytania ich (objawień fatimskich) na nowo i odniesienia do siebie, do swojego życia. Rozpoczynamy tę Eucharystię w postawie wiary, w postawie uwielbienia i chcemy prosić, żeby Pani Fatimska wstawiła się za nami, abyśmy też potrafili swoje życie oddać w darze, żebyśmy potrafili kochać Pana Boga, matkę Jego Syna i naszą, ale także naszych bliźnich, żebyśmy nie stronili od rzeczy trudnych, żebyśmy się modlili i pokutowali, żebyśmy reperowali swoje życie i oddali się jako narzędzie Matki Bożej dla reperacji tego świata – mówił przed Mszą Świętą ks.  biskup.

Dzisiaj przypada setna rocznica objawień w Fatimie – mówił podczas homilii duchowny. – Objawień, które miały kiedyś i mają obecnie wielki wpływ na pobożność ludzi wierzących, na ich postawy moralne, ale także wpływ na losy świata i losy Kościoła. Sanktuarium w Fatimie jest miejscem szczególnym wśród miejsc gdzie objawiła się Maryja. Przyciąga każdego roku po kilka milionów pielgrzymów z najdalszych zakątków naszego globu, a teraz  w roku stulecia objawień za pewne zostaną pobite wszystkie dotychczasowe rekordy. Dzisiaj mają tam, jak wiemy, miejsce centralne uroczystości  (…) Trzeba podkreślić, że w dzisiejszą diecezjalną uroczystość 100-lecia objawień, my wszyscy zgromadzeni tak licznie tutaj w góreckim sanktuarium, przebywamy w łączności z pielgrzymami, którzy są w Fatimie z Ojcem Świętym i z naszym księdzem biskupem. Pojechali też tam liczni wierni z naszej diecezji i kapłani i świeccy – mówił duchowny.

Ks. biskup przypomniał, że Matka Boża objawiła się dzieciom w Fatimie nie bez powodu. Rok 1917 był bardzo trudny dla Europy: – W 1917 roku trwała jeszcze I wojna światowa, bardzo okrutna wojna, która pochłonęła prawie 10 mln ofiar. Portugalia też w niej uczestniczyła, przynajmniej pod koniec. A warto zaznaczyć, że od co najmniej paru lat, ten kraj przeżywał bardzo poważny kryzys ekonomiczny, narastające wzburzenie ludzi doprowadziło do udanego zamachu na króla, a kolejny król został zmuszony do abdykacji i wypędzony z kraju. W ten sposób zakończyła się w Portugalii monarchia i została proklamowana republika. Konstytucja wprowadzona przez nową liberalno-lewicową władzę wprowadziła rozdział Kościoła od państwa. Zaczęły się prześladowania księży, zakony zostały rozwiązane, a napastliwa propaganda podkopywała zaufanie do Kościoła. 1917 rok to także rok rewolucji bolszewickiej w Rosji, ta rewolucja trwała już od lutego, a miała wybuchnąć z wielką siłą w październiku. W wielu miejscach w Europie nastroje były bardzo rewolucyjne, buntownicze, Obok tradycyjnych instytucji na ławie oskarżonych stawiano także Kościół. (… ) 1917 rok to rok zamętu, to rok głoszenia zwodniczych idei (…), dojścia do głosu rewolucji z jej ateistycznym, czerwonym obliczem.

I oto nadzieja dla świata przychodzi w prowincjonalnej Fatimie przez biedne proste dzieci, które nie umieją czytać i pisać, są jednak pełne miłości do Jezusa i Maryi Niepokalanej, gotowe spełnić każdą jej prośbę, gotowe w milczeniu cierpieć za grzeszników, dzieci, które nie biadolą nad swoim losem, który był niełatwy(…) „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie”   jakże rozumiemy słowa Jezusa? Rozumiemy, że w dzieciach dostrzegał urok autentycznej, szczerej postawy, brak zawiłych kalkulacji, do jakich ucieka się wielu ludzi dorosłych – mówił ks. biskup.

Na koniec ks. biskup Piotr Sawczuk wezwał wiernych do wypełniania próśb Maryi: – W Fatimie Maryja chciała ludzi przestrzec przed tym, by odpowiedzią na ówczesne problemy nie była wojna. Nie udało się, bo ludzie jej nie posłuchali. My możemy podejść inaczej, możemy bardziej przejąć się Jej błaganiem.

Tekst: Adrian Stoń (www.kuriergarowlinski.pl)
Zdjęcia: Artur Augustyniak