Komunikat o błędzie

Notice: Undefined variable: output w business_breadcrumb() (linia 26 z /home/michalici/ftp/newDrupal/sites/all/themes/business/template.php).

luty 2014

Wywiad z Markiewiczem XI

Po tych wydarzeniach założył Ksiądz Towarzystwo Powściągliwość i Praca, przyjmując jako patrona św. Franciszka Salezego. Jednak po pewnym czasie Towarzystwo wybrało sobie jako patrona św. Michała Archanioła. Kiedy pojawiła się myśl o nazwaniu Towarzystwa od imienia Patrona Kościoła?

Pomysły wyboru św. Michała wysuwał od 1900 roku książę Michał Radziwiłł. Książę opiekował się naszymi klerykami, którzy byli na studiach w Rzymie, a my (od 1899 roku) prowadziliśmy jego dom wychowawczy „Nazaret” w Warszawie przy ul. Freta.

Michał Radziwiłł, przy pomocy księży Marcinkowskiego i Kłopotowskiego, chciał w Warszawie założyć pod patronatem św. Michała silny ruch apostolski księży diecezjalnych, który ostatecznie  nie powstał. Jednak przy wsparciu jednego z kardynałów wraz z grupą Polaków w Rzymie związał się z istniejącym tam Stowarzyszenie św. Michała.

Wywiad z Markiewiczem X

Proszę Księdza Rektora, 1897 rok jest przełomowy w Księdza życiu. Wiąże się z wizytacją salezjanów, a w konsekwencji z decyzją odłączenia się od macierzystej wspólnoty. Wiele na ten temat napisano. Niedawno uczynił to także jeden z salezjanów ks. Desramaut. Jak Ksiądz wspomina to wydarzenie?

A jak pisze o tym ks. Desramaut?

Pisze on, że w Miejscu panowało ubóstwo i nieustannie wzrastała liczba wychowanków. Zaniepokojony generał Rua wysłał do Miejsca wizytatora...

Był nim ks. Mojżesz Veronesi, który przyjechał do nas w czerwcu 1897 roku. Przywitaliśmy go godnie i gorąco. Zaprezentowaliśmy wszystko, co robiliśmy, grała orkiestra, dzieci deklamowały wiersze w języku łacińskim…

I co jeszcze ten ksiądz pisze?

Po wizytacji ks. Veronesi polecił uporządkować sprawę warunków zamieszkiwania.